Tule meille töihin viihtyisään ja motivoituneeseen työyhteisöön!

Yhdistyksemme tukee toiminnallaan mielenterveysomaisten ja -läheisten hyvinvointia sekä tekee työtä mielenterveyden ongelmiin liitetyn stigman vähentämiseksi. Tarjoamme yksilö- ja perhetapaamisia, vertaisryhmätoimintaa, luentoja, kursseja ja virkistystoimintaa. Me toiminnan toteuttajat olemme sosiaali-, terveys- ja kulttuurialan ammattilaisia, sekä aktiivisia vapaaehtoistoimijoita. Järjestömme on vahva ja tunnustettu toimija hyvinvointipalveluiden kentällä.

Haemme nyt osaajaa vapaaehtoistoiminnan koordinaattorin tehtäviin tuki- ja neuvontatyöryhmäämme (STEA kohdennettu A-avustus, toistaiseksi voimassa oleva). Työryhmä koostuu neljästä sosiaali- ja terveysalan ammattilaisesta. Yhdistyksen vapaaehtoistoiminta on vahvasti asiakaslähtöistä ja siinä kuuluu omaisten ja perheiden kokemus ja ääni. Me arvostamme vapaaehtoisiamme, ja uskomme että hyvin järjestetty vapaaehtoistyö auttaa kehittämään yhdistystä entistäkin kohtaavammaksi ja monipuolisempaan suuntaan. Vapaaehtoistoiminnan kehittämisen ja koordinoinnin lisäksi etsimämme henkilö osallistuu tuki- ja neuvontatiimin kanssa koko yhdistyksen kehittämiseen sekä perustyöhön.

Hakemamme henkilö omaa luovan ja positiivisen otteen työotteen. Hän on oma-aloitteinen sekä kiinnostunut kehittämään työtä yhdessä asiakkaiden ja työyhteisön kanssa. Hänellä on ammattilaisena hyvät valmiudet ymmärtää haastavien elämäntilanteiden mukanaan tuomia ilmiöitä. Hänellä on kyky järjestää ja organisoida erilaisia tapahtumia, sekä valmiuksia ryhmänohjaukseen. Hän tuntee uudistuvia asiakastyön ympäristöjä ja tavoittamisen tapoja, ja omaa vahvan kyvyn verkostoitumiseen.

Edellytämme:

 • kykyä itsenäiseen ja tavoitteelliseen työhön
 • sosiaali- ja terveydenhuollon korkeakoulu- tai muuta soveltuvaa tutkintoa
 • kokemusta vapaaehtoistoiminnan koordinoinnista ja vähintään kolmen vuoden työkokemusta
 • kykyä kohdata ja toimia erilaisten ihmisten kanssa

Arvostamme:

 • järjestötoiminnan kokemusta
 • palvelujärjestelmän tuntemusta
 • valmiuksia toimia verkkoympäristössä
 • hyviä viestintä- ja vuorovaikutustaitoja
 • kykyä kohdata mielenterveyteen liittyviä asioita

Tarjoamme:

 • monipuolisen, osaavan ja motivoituneen työyhteisön
 • mahdollisuuden kehittää ja kehittyä työssä
 • hyvät työsuhde-edut

Työ edellyttää ilta- sekä viikonlopputöitä. Tehtävä on kokopäiväinen, toimipisteenä FinFami Uusimaa ry:n toimitila Helsingissä, Vallilassa. Koeaika on 6 kuukautta.

Toivomme hakemukset 31.10.2017 mennessä ansioluetteloineen sähköpostin liitetiedostona osoitteeseen anne.alakiuttu@finfamiuusimaa.fi 

Tiedustelut: 13.10 klo 9.-11.00, 20.10 klo 9.-11.00 ja 25.10 12.-14.00 Anne Alakiuttu p. 045 7731 1042.

Haku päättyy 31.10.2017 klo 22:00.

Pin It on Pinterest